Matěj Čermák - Od vážného zranění, ke splněnému snu

 

Přinášíme vám rozhovor s bývalým masérem FK Pardubic Matějem Čermákem. Matěje v brzkém věku zasáhla vážná nemoc, která omezovala jeho pohyb a hrozilo, že přijde o dolní končetinu. V tomto rozhovoru se dozvíte jak se s tím vypořádal a jakým způsobem ho posílila. Pro mladého kluka z Pardubic ho provází každou chvíli zásadní, životní rozhodnutí. V této chvíli má své masérské studio a mnoho spokojených klientů. Mezi jeho klienty patří profesionálové, amatéři i nesportovci. Veškeré kontaktní informace na Matěje a jeho masérské studio najdete pod tímto rozhovorem. Pojďme na to.

 

Společně se známe už nějakou dobu, také věřím, že mnoho čtenářů jsou tvoji klienti. Ale pro nováčky nám řekni kdo jsi a co děláš?

Jmenuji se Matěj Čermák a jsem sportovní rekondiční masér. Pomáhám lidem s problémy pohybového aparátu a svalovým zraněním po operacích rekreačním i profesionálním sportovcům, ale také jim pomáhám k lepšímu výkonu a aby se cítili lépe.

Moji klienti jsou profesionální i rekreační sportovci, ale také nesportovci a lidé po operaci. Na terapii ke mně chodí i známá jména jako fotbalový brankář Milan Knobloch, nebo absolutní vítězka body fitness v MČR Simona Šimánková. Nezaměřuji se jenom na specifický segment. Každý kdo má problémy třeba po úrazech, nebo má bolesti zad, ramen, špatné držení těla… Já je dávám dohromady, aby mohli bezbolestně dělat to, co je baví, nebo živí.

Co tě vedlo k tomu se stát masérem?

 Od malička se věnuji sportu. Když mi bylo 6 let, tak jsem začal hrát fotbal. V 16ti jsem si poranil kotník, který mě několik měsíců bolel a velmi omezoval při každodenní činnosti (chůze, běh, nebo když jsem jen stál na místě). Vypadalo to na lehčí výron kotníku, ale zranění se stále nehojilo.

Po několika měsících se stále nevědělo, co s tím přesně mám a šel jsem na rentgen. Doktor zjistil, že mám velmi vzácnou nemoc kosti, která se mohla rozšířit. Hrozilo, že bych mohl přijít o část dolní končetiny. Moje sportovní kariéra byla u konce. Kvůli bolest a celkovému omezení sportu, jsem se začal do detailu zajímat o lidské tělo a hledat způsoby, abych mohl normálně chodit i případně lehce běhat.

V posilovně jsem se zaměřoval hlavně na dolní část končetin, abych posílil vazy v kotníky, které kvůli mé nemoci měly velmi špatnou hojivost a regeneraci. Po několika měsících se kotník výrazně zlepšil a bolest mě přestala omezovat při chůzi i běhu. Do dnes mám výrazně špatnou hybnost kotníku, ale na tom se zapracuje. To byl můj první impuls si udělat školu a věnovat se této práci, proto teď mým cílem je porozumět lidskému tělu co nejlépe a pomáhat ostatním lidem, aby se cítili dobře, mohli lépe fungovat, a hlavně dělat bezbolestně aktivity, které milují.

přeměna uprava

 Proměna Matěje za 6 let

Jaká je tvá motivace?

 Největší radost mám z lidí, kterým ulevím od bolesti a najdeme příčinu daného problému. Když je člověk šťastný, tak přesně to je pro mě ten hnací motor. Nacházíme se v době, která je plná stresu a právě stres má na tělo a svalovou soustavu velmi negativní dopad.

Měl jsem klienty, kteří obešli mnoho rehabilitací a dalších masérů a nikdo jim nedokázal pomoci od bolesti. Když takovému člověku dokážu pomoct, tak mi to dává pocit, že svoji práci dělám správně a to je pro mě velká motivace.

Jaké máš zkušenosti?

 Mám za sebou mnoho kurzů, ale vůbec nezáleží na tom, kolik mám certifikátů. Nejdůležitější je praxe s lidmi, kteří mi dodávali velké zkušenosti v oboru – fyzioterapeuti, maséři, kondiční trenéři, doktoři. Byli to lidé, kteří pracovali u A-týmu Pardubic i u jiných týmů, kde jsem byl na stážích.

Jako masér jsem začínal ve wellness hotelu, kde jsem se staral o rekreanty. Poté jsem dostal nabídku na pozici sportovního maséra pro fotbalový klub FK Pardubice, kde jsem měl na starost A-tým a regionální fotbalovou akademii Pardubického kraje pro mládež (16-19let).

V této chvíli mám vlastní studio Masseur Therapy Matěj Čermák a jsem velmi šťastný. Vždy jsem chtěl mít něco svého, ale velmi za to vděčím lidem, kteří za mnou stáli a pomáhali mi. Strašně moc mi pomohl otec, který mé masérské studio celé sám zrekonstruoval a dal do aktuální podoby.

masérna venku

Masérské studio Masseur Therapy Matěj Čermák

 

Měl jsi za svou praxi vážnější případ u klienta, kterému jsi pomohl?

 Ano měl. Je mu 33 let a dochází ke mě na pravidelné terapie. Tento člověk byl po těžké autonehodě, která se stala před sedmi lety. Měl velké poranění pravé nohy, kterou má po nehodě kratší což je velký problém. Po několika letech bolestí a neustále návštěvách rehabilitací se ukázal třetí stupeň artrózy kyčle. Dokázali jsme najít mechanismus pohybu, kde mozek neulevuje bolavé noze. Prakticky se zase  znovu učil chodit a my jsme zapracovali na osvalení a uvolňování dolních končetin jak levé, tak hlavně pravé nohy. Artróza třetího stupně se vyléčit nedá, ale našli jsme cestu, kde ho netrápí bolesti a může spát, nebo dělat věci, které má rád a to je jízda na koni.

 Byl jsi masérem pro FK Pardubice ve chvíli, kdy se po 52 letech dostaly do 1. ligy. Co tě vedlo k odchodu?

Vždycky jsem snil o tom se dostat do profesionálního fotbalového klubu. Mamka mně vždy říkala, že mám vzdušné zámky a že to není moc možné. Když jsem dostal nabídku do FK Pardubice, tak jsem neváhal, protože mým  profesním cílem bylo se starat o profesionální sportovce. Byl jsem v prostředí, které mi bylo příjemné, fotbal jsem hrál a sledoval od malička. V Pardubicích jsem na pozici sportovního maséra byl několik let a přineslo mi to obrovské zkušenosti pro práci s profesionály. Denně jsem se staral o fotbalisty kde jsem jim pomáhal s regenerací, suplementy, jídelníčkem, nápravou pohybového aparátu, tejpováním, nebo léčení zranění. Zažíval jsem skvělé období a s klukama, nebo s realizačním týmem jsme byli jak jedna velká rodina. Trenér Krejčí při posledních zápasech, kdy jsme hráli o titul říkal jednu pravdivou věc (Peníze utratíte, ale ty nejkrásnější společné chvilky nezapomenete a až budete staří jako já, budete na to vzpomínat).

Během své pracovní kariéry s Pardubicemi jsem měl 3 práce, nebylo to lehké. Byl jsem součástí fotbalového systému a viděl jsem, jak celý systém funguje. Není to jen krása vítězství, ale tvrdá práce od rána do večera. S hráči jsem pracoval neustále a snažil jsem se jim dát maximum v daných podmínkách, abych je připravil do dalšího tréninku či zápasu. Byl jsem z toho unavený, staral jsem se o A-tým, mládež a k tomu jsem měl své klienty. Přišel čas, abych se rozhodl jakým směrem chci jít po osobní i finanční stránce. Bylo to jedno z nejtěžších rozhodnutí, které jsem musel udělat ještě po tak krásném, ale strašně náročném roce. Rozhodl jsem, že se chci věnovat svému masérskému studiu a věnovat se už jenom jedné věci a né několika. To byl jeden z důvodů, proč jsem odešel z Pardubic potom, co jsme postoupili do 1. ligy.

výhra pardubice úprava

 Postup FK Pardubic do 1. Ligy

 

Měl si nabídku i z jiného fotbalového klubu a případně z jakého?

Měl jsem nabídky z fotbalového prostředí, ale také nabídky z jiného sportu. Jsem za to vděčný, ale mé cíle jsou v této chvíli jiné. Samozřejmě, člověk nikdy neví, co se může stát. Ale v této chvíli jsem spokojený.

 V tuto chvíli máš své Masérské studio Masseur Therapy. Jaké jsou tvé plány?

 Když jsem začal rozvíjet mé vlastní studio, získal jsem během krátké doby velkou klientelu.

Nerozlišuji, jestli je klient profesionální sportovec, nebo nesportovec. Ke každému přistupuji s pokorou, protože mým hlavním cílem je se pořád posouvat a nabírat nové zkušenosti, protože vždy se budu mít co učit, nikdo na světě nesnědl celý svět. Nově jsme spustili web, kde se každý může zarezervovat na terapii, nebo si přečíst veškeré informace o mé práci či o mě.

V dohledné době plánuji koupit i nové vybavení pro rozšíření mých služeb – svalový ultrazvuk, lokální kryoterapie a další menší rekonstrukce studia.

Také mám v plánu profesní stáže o pohybovém aparátu a abych ještě lépe pochopil funkci lidského těla, která se zdá, že je opravdu nekonečná. Sám cvičím už několik roků a mám na sobě vyzkoušených né málo metod, která u mě vedla přibrat ze 74kg na 102kg. Nejvíce mě zajímá stáž u kondičního trenéra u našeho hokejového národního týmu Dominika Kodrase, který má velké zkušenosti z několika druhů sportů, kde má velmi zajímavé metody, které mě velice zajímají.

 

V roce 2020 byl omezený pohyb pro všechny kategorie sportovců, je nějaký problém/zranění, které se objevovalo nejčastěji?

 Po pravdě? Měl jsem z té části trochu obavy, aby se zvládl přechod zpět ke trénování a nepřišla nějaká těžká zranění, která by hráči ukončila sezonu.

Bylo to období, které pro profesionální sport a sport celkově bylo velmi náročné. Strašně důležitý faktor byl nevypadnout  z tempa zátěže, protože do rozjetého vlaku se těžko naskakuje. Lidské tělo u profesionálních sportovců je zvyklé na každodenní zátěž a na režim, který je velmi náročný. Hráči měli individuální plán, který plnili a udržovali se v tempu.

Nejčastější zranění bylo natažený hamstring, nebo tříslo, nebo lehký výron kotníku až po bolesti zad.

COVID-19 v roce 2020 zapříčinil zvýšení zranění u sportovců, jaký je hlavní důvod?

Když přišel Covid, fotbalisti měli velmi náročné období. Nemohli dělat aktivity, na které jsou zvyklí při běžném tréninku. Při lockdownu byl každý omezen prostory, které má k dispozici doma, sportovci měli individuální plány, které byly zaměřený na cviky vlastní vahou. Při fotbale je důležité připravit tělo na velmi širokou škálu pohybu, které jsou někdy i nekontrolovatelné. Proto, když se začalo trénovat a hrát 2 zápasy týdně přišlo období častějšího zranění. Velmi důležité bylo i psychické rozpoložení hráčů, hráč musí být v dobré formě fyzicky i psychicky. V této době nemohli chodit ven, měli snížené platy, žádná socializace.

Co je pro sportovce v této době nejdůležitější, aby se vyhnuli zranění?

Nedá se říct, co je nejdůležitější, je mnoho aspektů, které se navzájem ovlivňují.

Mezi nejdůležitější faktory patří psychika, regenerace (Fyzioterapie, masáže, roller, ledová voda, sauna, správný spánek, bazén atd…), správné protažení, kvalitní strava, hydratace a správná suplementace. Dnes se sport dostal do doby, kde je extrémně náročný. Jeden z nejdůležitějších faktorů je poznávat svoje tělo a poslouchat ho. Zaměřit se na své  nedostatky, které mohou vést v budoucnu ke zranění.

Sportovec musí poznávat své tělo a vědět co u něj funguje nejvíce, aby dosáhl maximálního výkonu s minimálním riskem zranění. Každý sportovec je jiný, proto je velmi důležité, aby poznal sám sebe a určil si fyzické i psychické limity a snažil se je pomalými krůčky neustále překonávat.

Máš bohaté zkušenosti ve fotbalovém prostředí, co je nejčastější příčinnou zranění u fotbalistů?

Podcenění regenerace, strečinku, špatný spánek, nezpevněné tělo v souboji, nedostatečné zotavení při zranění, životospráva, nadváha. U každého sportovce je velmi důležité, aby pracoval na nedostatcích, které má.

Jak se tomuto problému vyhnout?

Maximální přístup k pohybovému aparátu a nepodcenění každého menšího problému, který by mohl vést v této době k těžkému zranění. Je plno hráčů, kteří podceňují jak regeneraci a další věci. V profesionálním sportu nemůžete podceňovat vůbec nic.

Jak se hráči staví k regeneraci a jak je regenerace podle tebe důležitá pro sportovce?

Regenerace je jedna z nejdůležitějších věcí u sportovce a ne jenom regenerace po zátěži, ale i psychická část regenerace je moc důležitá. Když hráč bude mít správnou regeneraci, bude schopný podat maximální výkon a udrží se ve formě. Pro tělo je regenerace strašně důležitá, protože udrží tělo zdravé a omezí riziko zranění. V této chvíli je tréninková jednotka velmi náročná – zvýšila se rychlost, tvrdost, technika… Bez správné regenerace tělo nezvládne takový fyzický nátlak a přijde zranění, která může vést ke dlouhé pauze sportovce.

Pro své masérské studio využíváš lymfodrenážní nohavice Reboots od regensportu, jak jsi spokojený?

Spokojený jsem moc! Tyto kalhoty využívám u všech sportovců a i rekreačních sportovců pro regeneraci a přípravu na další tréninkovou jednotku – pro maximální prokrvení nohou a uvolnění svalového napětí v určitých částech nohou. Moji klienti používají nohavice reboots při těchto problémech:

  • trombóza
  • různé druhy otoků
  • kožní onemocnění (ekzémy, akné)
  • mozková příhoda
  • skleróza
  • bolesti hlavy a migréna
  • obezita
  • kloubní onemocnění (artróza)
  • zácpa
  • oslabená imunita
  • artritida (dna)
  • na jizvy po operaci
  • po úrazech
  • detoxikace a regenerace organismu
  • napomáhá rychlejší regeneraci těla

foto masérny úprava

 

Jaké další pomůcky využíváš nejčastěji a proč?

 Hodně využívám z čínské medicíny techniku Guasha - terapie baňkováním, nebo kolíčky na uvolnění spoušťových bodů (trigger points)

Tyto techniky jsou velmi specifické a tolik lidí je nedělá. Tyto techniky jsou velmi staré, ale mají výborné účinky pro celý organismus a né jenom, že uvolní ztuhlé svaly.

Při baňkování se organismus prohřeje a uvolní. Urychlí se krevní oběh a tělo bude rychleji vylučovat škodliviny. Baňkování je jedna z mála masážních metod, která je doporučena i při nemoci. Při zvýšené teplotě se baňky mohou např. přikládat na plíce a průdušky a tím dochází ke zlepšení dýchání.

Účinky:

  • odstraňuje blokády a ztuhlé svaly
  • detoxikuje organismus
  • příznivě působí na lymfatický systém
  • příznivě ovlivňuje problémy se zažíváním
  • odstraňuje problémy s močovým měchýřem
  • přináší úlevu při astmatu, zánětech průdušek, kašli
  • působí proti otokům a bolestem nohou

 Trigger body (spoušťové body) jsou malé tuhé uzlíky ve svalech, které mohou být na pohmat silně bolestivé. Jsou způsobeny lokálním svalovým napětím drobných svalových vláken s biochemickými změnami v okolí.

Tyto biochemické změny vedou k poruše funkce svalu a rozvoji tzv. přenesených bolestí. Vzhledem k tomu, že istenceex spoušťového bodu je spojena s onemocněním svalu, je nezbytná práce se svalem samotným. Na terapii tedy může navazovat masáž, pro uvolnění vláken, ale u úponů svalu. Dále cvičení, které bude pracovat na uvolňování svalu, dochází tak k postupnému léčení svalu.

Guasha je masážní technika, která vychází z principů tradiční čínské medicíny a provádí se pomocí nefritové destičky. Na jedné straně se jedná o jednoduchou a bezpečnou metodu, která má své místo v masážních studiích. Na straně druhé je oblíbená u praktiků tradiční čínské medicíny, kteří oceňují její téměř okamžitou účinnost a diagnostickou funkci.

 

Matěje Čermáka můžete kontaktovat zde:

Instagram

Facebook

https://www.masseurtherapy.cz/

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz